• Základná škola s materskou školou Nižná Nová doba 482

     

     

     

     

     

     

     

     

    Školský poriadok

    Materská škola Nižná

     

     

     

     

     

     

     

    Prerokovaný:                                                                                                  

    na pedagogickej rade dňa: 23.03.2022                                          Mgr. Ľubomír Ivan

    Vydaný: 24.3.2022                                                                             riaditeľ ZŠ s MŠ

                           

     

     

     

     

    Obsah

    1 Charakteristika materskej školy. 4

    2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov. 5

    2.1 Práva a povinnosti detí 5

    2.1.1 Dieťa má právo na: 5

    2.1.2 Povinnosti dieťaťa: 6

    2.2 Práva a povinnosti rodičov. 6

    2.2.1 Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa má právo: 6

    3 Prevádzka a vnútorný režim materskej školy. 10

    3.1 Prevádzka materskej školy. 10

    3.2 Podmienky prijatia a dochádzky dieťaťa do materskej školy. 10

    4 Úhrada poplatkov za dochádzku. 15

    4.1 Výška mesačného príspevku. 15

    5 Dochádzka detí do MŠ. 16

    6 Vnútorná organizácia materskej školy. 16

    6.1 Pedagogický a nepedagogický personál 16

    6.2 Organizácia tried a vekové zloženie detí 16

    6.3 Organizácia dochádzky detí do MŠ. 17

    6.3.1.Preberanie detí 17

    6.3.2 Odovzdávanie detí 17

    6.4 Organizácia prevádzky podľa aktivít denného režimu. 17

    6.5 Organizácia počas dňa v interiéri a exteriéri materskej školy. 18

    6.6 Konzultácie s pedagogickými zamestnancami 20

    6.7 Prax študentiek v materskej škole. 20

    7 Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ochrana pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou a násilím   21

    7.1 Bezpečnosť a ochrana zdravia. 21

    7.2 Pravidlá dodržiavania bezpečnosti a zdravia detí pri preprave dopravnými prostriedkami, organizovaním výletov a školských akcií. 22

    7.3 Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí. 23

    7.4 Opatrenie v prípade pedikulózy. 24

    7.5 Ochrana pred sociálno-patologickými javmi 25

    7.6 Opatrenie proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog. 25

    8 Podmienky zaobchádzania s majetkom MŠ. 26

    9.1 Spôsob oboznámenia zamestnancov a zákonných zástupcov detí 26

    9.2 Záverečné ustanovenia. 26

    9.3 Prílohy. 27

     

     

     

    Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle § 153 Zákona č.245/2008 Z. z. p výchove a vzdelávaní niektorých zákonov vyhlášky MŠVV a vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole (ďalej len „vyhláška o materskej škole“) , vyhlášky MZ SR 527/2007 Z. z. Pracovného poriadku pre pracovníkov škôl a školského zariadenia v pôsobnosti obce Nižná s prihliadnutím na špecifické podmienky školy a Všeobecné záväzné nariadenie obce  Nižná č.2/2021, ktorým sa mení VZN obce  Nižná č. 2/2019 o výške príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole.

    Zriaďovateľ : Obec Nižná, 

    Sídlo: ZŠ s MŠ Nižná,  Nová doba 482, Elokované pracovisko- Orličie 605.

    Článok I.

    1 Charakteristika materskej školy

    Materská škola (MŠ) podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, kognitívnej, rozvoja schopností a zručností.  Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s  individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. Materská škola pracuje podľa vlastného školského vzdelávacieho programu vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie. V školskom vzdelávacom programe sú vypracované ciele predprimárneho vzdelávania, obsah výchovy a vzdelávania aj organizačné formy predprimárneho vzdelávania. Materská škola je od ukončenia projektu „Zvýšenie kapacity v Materskej škole v Nižnej“ od začiatku šk. roka 2021/2022 6-triedna. Poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom od troch do šiestich rokov, deťom s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania a ak to kapacitné, materiálne a personálne dôvody dovoľujú aj deťom mladším ako tri roky.  Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldennej výchovy a vzdelávania.

    V budove základnej školy sú umiestnené dve triedy, v ktorých bol vybúraný otvor do spálne, čím sa zväčšil aj priestor herne. Triedy aj spálne majú naďalej samostatný vchod. Materská škola má vlastnú záhradu za budovou školy vybavenú detskými preliezkami, ale aj v priestore pred vstupom do MŠ. Vstupná chodba slúži zároveň ako šatňa  pre deti. Okrem tried je tam sklad na čistiace prostriedky, sociálne zariadenie pre deti a personál, kancelária a príručný sklad na učebné pomôcky. Deti sa stravujú v spoločnej jedálni ZŠ. Vykurovanie materskej školy zabezpečuje ZŠ.

    Na druhej strane rieky Oravy v elokovanom pracovisku typizovanej  MŠ sú umiestnené štyri triedy. Budova pozostáva z troch častí. V prízemnej časti úplne zrekonštruovanej budovy sa nachádzajú dve triedy, ktoré predeľuje protihluková stena. V týchto triedach sú umiestnené  2-3 ročné a 3-4 ročné deti. Obidve triedy majú spoločnú šatňu pre pani učiteľky, samostatné toalety aj šatne pre deti, do ktorých sa vchádza z novovybudovanej chodby. Dá sa z nej prejsť do dvojpodlažnej budovy, telocvične a do jedálne.  Pri jednej z tried sa nachádza spálňa, z ktorej sa prechádza do jedálne. Medzi týmito miestnosťami je ešte sociálne zariadenie /toalety/, ktoré slúžia pre deti aj personál. Vedľa jedálne sa nachádza výdajňa jedla.  V ďalšej časti hospodárskej budovy sú ešte / sklady na čisté a špinavé prádlo, práčovňa so žehliarňou, šatňa pre nepedagogický personál, sklady na čistý a špinavý riad, sklad na čistiace prostriedky, transformátorovňa a archív/. V dvojpodlažnej budove sú umiestnené ďalšie dve triedy, spálne, šatne, sociálne zariadenia, sklady a kuchynky. Medzi budovami je telocvičňa a obe budovy sú prepojené chodbou. V tretej časti budovy sa nachádza plynová kotolňa, ktorá zabezpečuje vykurovanie celého objektu, tri sklady, šatňa, kancelária a toalety. Strava je dovážaná z jedálne ZŠ. Zásobovanie pitnou vodou oboch materských škôl je zabezpečené obecným vodovodom. Pred vstupom do MŠ sa rozprestiera trávnik s ozdobnými kríkmi a prístupovým chodníkom. Za budovou MŠ sa nachádza veľká asfaltová plocha, na ktorej je priestranné dopravné ihrisko, vyznačené florbalové ihrisko a rôzne farebné aplikácie určené na pohybové hry pre deti. Vedľa asfaltovej plochy je situované ihrisko s gumovou podlahou, kde sú osadené rôzne hracie prvky /pieskovisko, reťazové, preklápacie a pružinové hojdačky, tunel, veža so šmykľavkou  a vyvýšený domček/. Súčasťou areálu je aj priestranná trávnatá plocha s drevným altánkom, ktorá slúži na športové hry s loptou a pohybové aktivity. Celý areál MŠ je oplotený a objekt je zabezpečený kamerovým systémom.

    Článok II.

    2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov

    2.1 Práva a povinnosti detí

    2.1.1 Dieťa má právo na:

    • rovnoprávny prístup k vzdelávaniu,
    • bezplatné vzdelanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné ako aj pre deti ktoré pred plnením povinného predprimárneho vzdelávania do 31. augusta kalendárneho roka dovŕšia vek päť rokov. Výnimka platí u detí, ktorých rodičia požiadali príslušné centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie o predčasné zaškolenie.
    • vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
    • individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom,
    • úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
    • poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
    • výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
    • organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
    • úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
    • na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno – vzdelávacích výsledkov.

         Dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (ŠVVP) má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

    Ak MŠ nedisponuje materiálnymi a personálnymi podmienkami pre výchovu a vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, riaditeľ rozhodne o predčasnom ukončení dochádzky do materskej školy, podľa § 28, ods. 13 zákona 245/2008 Z. z.  Ak riaditeľ ZŠ s MŠ, alebo príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie nie je na prospech začlenenému dieťaťu, alebo deťom, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania, navrhne po písomnom súhlase zriaďovateľa MŠ  a písomnom súhlase príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa. 

    2.1.2 Povinnosti dieťaťa:

    • neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
    • dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
    • pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak zákon neustanovuje inak,
    • chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola alebo materská škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
    • konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
    • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich kamarátov a zamestnancov materskej školy,
    • rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

     

    2.2 Práva a povinnosti rodičov

    2.2.1 Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa má právo:

    • vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa  zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti, právo na slobodnú voľbu školy  možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno – vzdelávacej sústavy,
    • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v  škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa zákona,
    • oboznámiť sa s výchovno – vzdelávacím programom materskej školy, školským poriadkom,
    • byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, 
    • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
    • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase zástupkyne riaditeľa školy, 
    • vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
    • v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, poskytne informáciu o tom, že materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať,

    Priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje, priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým, avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.

    Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.

    2.2.2 Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa je povinný:

    • vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu pre výchovu a vzdelávanie v materskej škole,
    • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
    • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby,
    • podpísať oblečenie svojho dieťaťa, ako pomôcku na identifikáciu pre pani učiteľky. V prípade nepodpísaných vecí, nezodpovedáme za stratu pyžamka, alebo oblečenia.

     

    • informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
    • prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do materskej školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa zákona, dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom,
    • nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
    • rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľa,
    • rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy),
    • je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľom,
    • zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy, 
    • V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody opakovane nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných zástupcov kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených  osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov,

    Upozornenie: Službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe ako je zákonný zástupca, alebo ním písomne splnomocnená osoba.

    V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

    • Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach.
    • Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.
    • Neprítomnosť maloletého dieťaťa, ktorá trvá dlhšie ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný MŠ oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti  prostredia. V takýchto prípadoch, ak rodič vie, že jeho dieťa bude dlhodobo neprítomné, vyžiada si v MŠ tlačivo o odhlásení na celý mesiac, na základe ktorého je oslobodený od platby čiastočnej úhrady na príslušný mesiac.
    • Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, nepôjde o priestupok. Riaditeľ/riaditeľka materskej školy bude mať podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne riešiť podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu .

                                                          

     

     

    Článok III.

    3 Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

    3.1 Prevádzka materskej školy

    Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.00 do 16.00 hod.

    Riaditeľ ZŠ s MŠ : Mgr. Ľubomír Ivan – po dohode       

    Zástupkyňa pre MŠ: Bc. Magdaléna Tuková  - konzultačné hodiny:  po dohode.

    Vedúca jedálne: Ing. Jana Plevová – konzultačné hodiny: od 9:00 do 11:00 hod. prípadne  telefonicky.

    Formy vzdelávania:

    1. poldenná,
    2. celodenná – najmenej 4 hodiny denne. Dieťa so zdravotným znevýhodnením môže aj menej ako 4 hodiny

    Formy plnenia povinného predprimárneho vzdelávania /PPV/:

    1. individuálne vzdelávanie zo zdravotných dôvodov
    2. individuálne vzdelávanie na základe žiadosti zákonného zástupcu
    3. osobitným spôsobom plnenia PPV podľa § 23 školského zákona

    Individuálne vzdelávanie v PPV môže povoliť riaditeľ MŠ iba tomu dieťaťu, ktoré je prijaté do kmeňovej MŠ na základe žiadosti zákonného zástupcu.

    Dieťa nemôže plniť PPV kombinovanou formou!!! /napr.: 2 dni v MŠ, 3 dni individuálne/

    V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ podľa § 150a „školského zákona“ a § 1 ods. 4 „vyhlášky o materskej škole“ prerušená  z hygienických dôvodov najmenej na tri týždne. V tomto období vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci podľa plánu práce čerpajú dovolenku.  Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľ ZŠ s MŠ oznamom spravidla dva mesiace vopred. Prevádzka MŠ bude skrátená o jednu hodinu z dôvodu bezpečnosti detí.  Počas letných mesiacov júl  bude striedavo otvorená iba jedna MŠ, každý druhý rok, čo včas zverejníme oznamom pre zákonných zástupcov. Počas mesiaca august sú obidve MŠ zatvorené.

    V rámci šetrenia finančných prostriedkov v prípade nízkej dochádzky detí do MŠ z dôvodu chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch, riaditeľ môže rozhodnúť o spájaní tried. Riaditeľ ZŠ s MŠ môže prerušiť prevádzku materskej školy z dôvodu nízkeho počtu detí (vysoká chorobnosť) na základe rozhodnutia RÚVZ. V čase jarných prázdnin bude v prevádzke MŠ na ul. Orličie, alebo MŠ Nová  doba  v tom prípade, ak bude prihlásených minimálne 20 detí. 

    V období jesenných, vianočných, polročných a veľkonočných prázdnin  budú obidve materské školy zatvorené. V tomto čase si zamestnanci školy budú čerpať dovolenku a  náhradné voľno.      

    3.2 Podmienky prijatia a dochádzky dieťaťa do materskej školy

                Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijímajú deti na základe žiadosti zákonného zástupcu, môžu sa prijať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, deti nadané, vo veku spravidla od troch rokov do šiestich rokov a deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadosti pre nasledujúci školský rok zverejní zástupkyňa MŠ po dohode s riaditeľom ZŠ s MŠ na budove materskej školy a inom verejne dostupnom mieste /stránka EduPage/ spravidla od 1. do 31. mája príslušného kalendárneho roka . Zástupkyňa spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy. Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku do 31. augusta, deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, deti, ktoré chcú rodičia predčasne zaškoliť a podľa miesta trvalého pobytu. Ostatné podmienky prijímania detí určí riaditeľ a po prerokovaní s pedagogickou radou školy zverejní na viditeľnom mieste.

    Deti sa do materskej školy prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní. Bez predloženia tohto potvrdenia obsahujúceho aj údaj o povinnom očkovaní nebude možné začať konanie o prijatí daného dieťaťa. Žiadosť môžu rodičia podávať aj elektronicky cez stránku msorlicie.edupage.org, ktorú dodatočne v MŠ podpíšu a doložia potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa.

    Ak bude dieťa pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania /PPPV/ - riaditeľ ZŠ s MŠ rozhodne o neprijatí na plnenie PŠD s odôvodnením.

    Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. 

    Prijatiu zdravého alebo zdravotne znevýhodneného dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča so zástupkyňou pre materskú školu v prvý deň na dve hodiny. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľ MŠ podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z., po predchádzajúcom písomnom upozornení na túto možnosť rozhodnúť o prerušení  dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas, ale len ak nepôjde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

    Podľa § 28a ods. 5 školského zákona účinného od 1. januára 2021:

     Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť spolu so spomínanými dokumentami musí doručiť do materskej školy najneskôr do 31. augusta príslušného kalendárneho roka. Za žiadne dieťa, ktoré je dieťaťom plniacim PPV rodič neplatí príspevok na čiastočnú úhradu za pobyt dieťaťa v MŠ!!!

    V prípade, že rodič zámerne neuvedie v žiadosti zdravotný stav dieťaťa a taktiež lekár, ktorý neuvedie v doklade o zdravotnom stave dieťaťa jeho ochorenie, považuje sa toto za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení  predprimárneho vzdelávania, dieťaťa na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe, prípadne ukončení predprimárneho vzdelávania.

    O predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové ale napr. aj materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.

    Podmienky ospravedlňovania dlhšej neprítomnosti dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie  /PPV/ z iných dôvodov ako choroba:

    • zákonný zástupca neprítomnosť dieťaťa vopred nahlási cez EduPage formou žiadosti, ktorá sa nachádza v časti  /Žiadosti a vyhlásenia/  triednej učiteľke, kde uvedie objektívny dôvod
    • za objektívne dôvody neprítomnosti dieťaťa PPV považuje materská škola: rodinnú dovolenku, chorobu iného člena domácnosti, náhle vycestovanie rodiny z pracovných či rodinných dôvodov
    • písomné ospravedlnenie predkladá zákonný zástupca triednej učiteľke po návrate do materskej školy najneskôr do troch pracovných dní.

    Pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania /PPPV/ je u dieťaťa, ktoré k 31. augustu dovŕšilo vek šesť rokov, ale CPPPaP tomuto dieťaťu odporučí ešte na jeden rok  predĺžiť pobyt v MŠ pre nezrelosť a rodič s tým súhlasí.  

    V bežnej triede, kde je dieťa so ŠVVP (špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami) môže pôsobiť aj asistent učiteľa, ak to dovoľujú podmienky MŠ. Do triedy sa môžu prijať najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ak sa prijalo takéto dieťa, najvyšší počet v triede sa môže znížiť o dve za každé zdravotne znevýhodnené dieťa.

    Prijímanie detí so ŠVVP školský zákon umožňuje, ale neukladá to riaditeľovi ako povinnosť.

     V súvislosti s deťmi so ŠVVP je potrebné zdôrazniť aj ustanovenie § 108 ods. 1 školského zákona: „Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa alebo žiaka prejavia po jeho prijatí do školy a dieťa alebo žiak ďalej navštevuje školu, do ktorej bol prijatý, jeho vzdelávanie ako vzdelávanie dieťaťa alebo žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa mu zabezpečuje po predložení písomnej žiadosti o zmenu formy vzdelávania a návrhu na vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami riaditeľovi školy; ak ide o neplnoleté dieťa alebo žiaka, písomnú žiadosť a návrh na vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami predkladá jeho zákonný zástupca“.

     

    Riaditeľ ZŠ s MŠ prijíma deti na základe podaných žiadostí, podľa týchto kritérií:

    • deti, ktoré dovŕšia k 31.augustu vek 5 rokov, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a majú trvalý pobyt v spádovej oblasti,
    • deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania,  
    • deti, ktoré nedovŕšia do 31. augusta vek 5 rokov a zákonný zástupca bude žiadať  o predčasné zaškolenie, pričom predloží so žiadosťou aj písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a  potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast a dieťa má trvalý pobyt v spádovej oblasti,
    • deti, ktoré dovŕšia k 31. augustu vek 5 rokov, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, ale nemajú trvalé bydlisko v spádovej oblasti, pokiaľ to umožňuje voľná kapacita v MŠ,
    • riaditeľ spádovej materskej školy je povinný prednostne prijať na povinné predprimárne vzdelávanie deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
    • súrodenci sa prijímajú do tej istej MŠ,
    • deti z časti obce Zemianska Dedina sa prednostne prijímajú do MŠ Nová doba,
    • deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky,
    • deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky,
    • deti, ktoré nedovŕšili vek 3 roky k  31.augustu kalendárneho roka sa prijímajú len ak sú zabezpečené kapacitné, materiálne a personálne podmienky MŠ.

    Riaditeľ školy rozhoduje o:

    1. prijatí dieťaťa do materskej školy, 
    2. zaradení na adaptačný pobyt dieťaťa v materskej škole – ktorý trvá spravidla 3 mesiace, ak sa adaptačný pobyt neosvedčí a nie je prospešný pre dieťa, ani pre ostatné deti, dochádzka dieťaťa do MŠ je posledným dňom adaptácie ukončená
    3. prerušení dochádzky dieťaťa – ak nebudú zákonní zástupcovia materskú školu informovať o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, samozrejme len vo vzťahu k deťom, pre ktoré nie je predprimárne vzdelávanie povinné
    4. predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania - na základe porušovania Školského poriadku materskej školy, z dôvodu agresivity zo strany zákonných zástupcov voči zamestnancom materskej školy, neprítomnosťou dieťaťa viac ako jeden mesiac bez udania dôvodu,  opakovaných neskorých príchodov zákonných zástupcov po dieťa a sústavného ubližovania dieťaťa ostatným deťom, o čom sú zákonní zástupcovia dieťaťa priebežne informovaní pedagogickými zamestnancami a 3x písomne oboznámení.
    5. o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľ ZŠ s MŠ podľa § 5 ods. 3 pís. a) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov písomne počas školského roka najneskôr do 30 dní od dňa podania žiadosti. Ak sa prijíma dieťa k začiatku školského roka, o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ každej materskej školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať,
    6. riaditeľ môže do materskej školy prijať aj dieťa mladšie ako tri roky, ale len v tom prípade, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné podmienky a sú uspokojené všetky žiadosti detí vo veku od troch rokov,  
    7. pri prijímaní  žiadostí  do MŠ priebežne počas roka, majú prednosť žiadosti rodičov, ktorí si podali žiadosť do konca mája predchádzajúceho roku. V prípade mimoriadnych rodinných udalostí ( sťahovanie sa  rodiny  do Nižnej )  uprednostníme žiadosť rodičov, ktorí ju nepodali v stanovenom termíne, ak nie je naplnená kapacita MŠ,
    8. ospravedlnení/neospravedlnení dlhšiu neprítomnosť dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní po prerokovaní s triednou učiteľkou dieťaťa,
    9. o zaradení dieťaťa so ŠVVP do bežnej triedy rozhodne riaditeľ na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast a školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a informovaného súhlasu zákonného zástupcu. Riaditeľ vždy pred svojim rozhodnutím o prijatí dieťaťa so ŠVVP musí zvážiť, či na prijatie takéhoto dieťaťa má, alebo nemá vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne...), resp. či ich bude schopný po prijatí dieťaťa dodatočne vytvoriť,

     

    Dokladom o ukončení povinného predprimárneho vzdelávania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelávania, ktoré dostane každé dieťa v poslednom ročníku MŠ. V platnosti od 1.9.2021.

     

    Deti do jednotlivých tried zaraďuje na začiatku školského roka zástupkyňa pre MŠ spravidla podľa veku, tiež na základe osobitosti a vyspelosti dieťaťa a podľa kapacity jednotlivých tried. Počas školského roka môže zástupkyňa preradiť deti z jednej triedy do druhej, ak to kapacita jednotlivých tried dovoľuje. Rodičovi v takomto prípade (preradenie počas školského roka) písomne oznámi dôvod a termín preradenia osobne. Preradenie počas školského roka je v právomoci zástupkyne a jej rozhodnutie je konečné.

     

    Najvyšší počet detí v triede materskej školy je ustanovený v § 28 ods. 9 školského zákona

    s účinnosťou od 1. januára 2021 nasledovne:

    a) 18 v triede pre deti vo veku dva roky až tri roky,

    b) 20 v triede pre deti vo veku tri roky až štyri roky,

    c) 21 v triede pre deti vo veku štyri roky až päť rokov,

    d) 22 v triede pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,

    e) 21 v triede pre deti vo veku dva roky až šesť rokov.“.

    Tieto počty detí sa vzťahujú tak na triedy s celodennou výchovou a vzdelávaním ako aj na triedy

    s poldennou výchovou a vzdelávaním.

    § 3 ods. 2 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole (ďalej len „vyhláška o materskej škole“). V triede s poldennou výchovou a vzdelávaním vykonáva výchovno-vzdelávaciu činnosť jeden učiteľ materskej školy. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním vykonávajú výchovno-vzdelávaciu činnosť striedavo na zmeny dvaja učitelia materskej školy. Ak je v triede viac ako desať detí mladších ako tri roky, ich výchovu a vzdelávanie zabezpečujú striedavo na zmeny traja učitelia materskej školy.

    O zvýšení počtu detí v materskej škole rozhoduje riaditeľ školy.

     

    Článok IV.

    4 Úhrada poplatkov za dochádzku

    4.1 Výška mesačného príspevku

    Na výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov MŠ prispieva zákonný zástupca sumou 15.- € na jedno dieťa v zmysle § 28 ods. 3. zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade so VZN obce Nižná č. 2/2021, ktorým sa mení Všeobecné záväzné nariadenie obce  Nižná č. 2/2019 o výške príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole. Tento príspevok sa uhrádza  od 1. do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na bankový účet školy so správou pre prijímateľa, kde je meno dieťaťa a ulica MŠ.

    Od povinného príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole je oslobodený zákonný zástupca, ak:

    • má dieťa jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky, ( dosiahlo vek 5 rokov ku 31.08. kalendárneho roka ) alebo deti, ktorých rodičia požiadali o predčasné zaškolenie
    • predloží zástupkyni materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi,
    • je dieťa umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

    Povinný príspevok v materskej škole sa na základe rozhodnutia zriaďovateľa neuhrádza, ak:

    • dieťa prerušilo dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní preukázateľne z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu,
    • dieťa nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin, alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom, alebo inými závažnými dôvodmi.                                                                                                                                                       

    Okrem toho príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie  dieťaťa:

    1. celodenná forma výchovy a vzdelávania - 1,75 € na deň, mesačne 35,-€.
    2. poldenná forma výchovy a vzdelávania – 1,51 € na deň, mesačne 30,20 €.

    Zákonný zástupca dieťaťa uhrádza finančný príspevok na stravovanie vo výške nákladov na nákup potravín v súlade s finančnými pásmami určenými Ministerstvom školstva, na réžijné náklady na jedno hlavné jedlo, bez úhrady režijných nákladov na výrobu a výdaj jedál a nápojov.

    Rodičia a zákonní zástupcovia detí , ktoré dovŕšili  5 rok veku ku 31.08. kalendárneho roka alebo požiadali o predčasné zaškolenie sú povinní uhradiť príspevok na stravovanie:

    1. celodenná forma výchovy a vzdelávania – 0,45 € na deň, mesačne 9,-€.
    2. poldenná forma výchovy a vzdelávania – 0,21 € na deň, mesačne 4,20 €.

     Tento príspevok je potrebné uhradiť vždy do 25. dňa v mesiaci na nasledujúci mesiac!!!

    V prípade, že rodič neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne, riaditeľ ZŠ s MŠ môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.                                                             

    Článok V.

    5 Dochádzka detí do MŠ

    Rodič privádza dieťa do materskej školy v ranných hodinách do 7:45 hod. a osobne ho odovzdá službukonajúcej učiteľke. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s triednou učiteľkou a vedúcou školskej jedálne.

    V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh výchovno-vzdelávacej činnosti ostatných detí, napr. neobmedzil pobyt detí vonku a pod. 

    Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ – zvýšená telesná teplota, dráždivý kašeľ, zápal očných spojiviek, črevné ťažkosti, infekčné a prenosné choroby, pedikulóza – voš vlasová, užívanie antibiotík – učiteľka nemôže podávať lieky.

    Neprítomnosť dieťaťa v MŠ odhlási rodič formou elektronickej ospravedlnenky cez EduPage najneskôr do 8:00 hod, kde uvedie dôvod neprítomnosti: napr.: z rodinných dôvodov alebo z dôvodu ochorenia.

    Odhlasovanie zo stravy – rodič odhlási svoje dieťa zo stravy cez EduPage najneskôr do 7:15 hod. aktuálneho dňa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá.

                                                            Článok VI.

    6 Vnútorná organizácia materskej školy

    6.1 Pedagogický a nepedagogický personál  

    V MŠ Nová doba:

    Pedagogickí zamestnanci:      4

    Odborný:                                1

    Nepedagogický:                     1

     

    V MŠ Orličie:

    Pedagogickí zamestnanci:      8

    Odborní:                                 2

    Nepedagogickí:                      3

     

    6.2 Organizácia tried a vekové zloženie detí

    Nová doba:  Lienky   3-4 ročné

                        Včielky   5-6 ročné – triedy sa v MŠ Nová doba každý školský rok striedajú, preto vekové zloženie nemusí v daný šk.rok sedieť.

    Orličie:          Žabky   2-3 ročné

                   Chrobáčiky   3-4 ročné

                      Motýliky   4-5 ročné

                        Sovičky   5-6 ročné

    6.3 Organizácia dochádzky detí do MŠ

    Prevádzka materskej školy je od 6:00 – 16:00 hod. Deti sa schádzajú v zbernej triede v čase od 600 -  700 hod. Od 7 00 - 800 hod. sa schádzajú vo svojich kmeňových triedach. Príchod do MŠ Nová doba aj do MŠ Orličie je do 7 45  hod.  V čase od 1500 hod. do 1600 hod. sa odovzdávajú v I. triede. Od 800 hod. do 1330 hod. – sa uzamykajú hlavné vchody do materskej školy. 

    6.3.1.Preberanie detí

    Dieťa od rodičov preberá službukonajúca učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda. Rodič preberá dieťa v čase od 1100 – 1200 hod., alebo od 1400 – 1600 hod. 

    Ak rodič potrebuje dieťa priviesť alebo prevziať v inom čase, je potrebné o tom vopred informovať učiteľku v danej triede. V prípade, že rodičia  majú súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať zástupkyňu materskej školy. Matka na rodičovskom príspevku si preberá dieťa z MŠ do 1500 hod. z dôvodu bezpečnosti a ochrany zdravia detí, vzhľadom k tomu, že pani uč. podľa §28 odsek 9 školského zákona zodpovedá za najviac 21 detí vo veku 2-6 rokov.

    6.3.2 Odovzdávanie detí

    Na základe § 4 ods. 1 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole (ďalej len „vyhláška o materskej škole“)  „Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe.“

    6.4 Organizácia prevádzky podľa aktivít denného režimu

                Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza od detí z triedy len v krajnom prípade a na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor pri deťoch požiada kolegyňu. Pri organizácii činností spojených s uspokojením základných fyziologických potrieb detí má učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochrany ich zdravia.

    Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole – DENNÝ PORIADOK Výchovno-vzdelávacia  činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem, ktoré sú rovnako dôležité pre napredovanie detí. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy. 

    Prevádzka MŠ je denne od 6:00 hod. do 1600 hod.:

    600hod. – otvorenie prevádzky

    schádzanie detí, hry a hrové činnosti, skupinové, individuálne, spoločné hry, výchovno-vzdelávacie aktivity,

    800 až 1100  hod. - činnosti zabezpečujúce životosprávu ( hygiena, desiata), výchovno-vzdelávacie  aktivity, pobyt vonku

    pohybové a relaxačné cvičenia, hry a hrové činnosti detí – výchovno-vzdelávacie aktivity, osobná hygiena, príprava na pobyt vonku, vychádzka so získaním poznatkov o okolí, prírode, doprave, hry v záhrade (pohybové, so spevom, využitie záhradného náradia a náčinia, pieskovísk, hry s hračkami, voľné hry).

    1100 až 1400  hod.- činnosti zabezpečujúce životosprávu (hygiena, príprava na obed, obed)

    príprava na odpočinok – literárne, hudobné chvíľky a rozhovory, odpočinok (v starších vekových skupinách postupné skracovanie odpočinku)

    1330 do 1400 hod.  Nová doba,  Orličie –  hygiena, olovrant

    1400  do 1555 hod. - hry a hrové činnosti

    • výchovno-vzdelávacie aktivity, záujmové krúžky, pobyt vonku, odovzdávanie detí

    1600hod. – ukončenie prevádzky

    6.5 Organizácia počas dňa v interiéri a exteriéri materskej školy

     

    Organizácia v šatni

    Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami dieťa k samostatnosti a poriadkumilovnosti. 

    Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedá rodič, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia. Učiteľka mladšej a strednej triedy pomáha pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení spolu s nepedagogickou zamestnankyňou. V najstaršej vekovej skupine pomáha deťom učiteľka podľa potreby. Za estetickú úroveň šatne zodpovedá učiteľka príslušnej triedy, za hygienu určený nepedagogický zamestnanec.

    Organizácia v umyvárni

    Každá trieda má samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák zavesený na háčiku podľa pridelenej značky dieťaťa. /Počas pandémie COVID 19, deti aj personál používajú tekuté mydlá v dávkovačoch a papierové utierky./

    Za pravidelnú výmenu uterákov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá určený nepedagogický zamestnanec. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľa, ktorý ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy. Rodičia nevstupujú do umyvárne a WC a nepoužívajú školské WC (len v nutných prípadoch).

    Organizácia v jedálni

    Jedlo sa podáva v MŠ Nová doba v čase:                  0800 hod. – raňajky

                                                                                        1100 hod.  – obed 

                                                                                        1345 hod.  – olovrant 

                                  MŠ Orličie:                                   0800 hod. – raňajky 

                                                                                        1100 hod. – obed 

                                                                                        1345 hod. – olovrant

    Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim. Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá zástupkyňa materskej školy a učiteľky. Učiteľky vedú deti k osvojovaniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľky deti nenásilne usmerňujú, podľa želania rodičov aj prikrmujú. Nenútia ich jesť. Deti  I. triedy používajú pri jedle lyžicu, deti 2.triedy  po 1. polroku aj  vidličku.  Deti 3. triedy používajú kompletný príbor. V závislosti od zručnosti detí sa umožní používanie kompletného príboru aj mladším deťom.

    Pobyt detí vonku

    Počas pobytu detí vonku je učiteľ povinný zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne materskej školy.  

    Jednotlivé triedy podľa možností využívajú rôzne plochy určené na pobyt vonku, a tým predchádzajú veľkému množstvu detí na jednej ploche. Nepedagogický zamestnanec  v MŠ Orličie skontroluje pred príchodom detí bezpečnosť školského areálu, podľa potreby odstráni nebezpečné predmety. Pobyt detí vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia, je preto potrebné deti v každom počasí primerane obliekať a obúvať. Pobyt vonku sa nerealizuje za nepriaznivého počasia (lejak, búrka, -10 stupňov mrazu, tropické počasie, víchrica).

    Vychádzky

    Na vychádzke jedna učiteľka ide tak, že má polovicu detí pred sebou, druhá polovica je sledovaná druhou učiteľkou. Učiteľka zodpovedá za deti podľa vekových osobitostí. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, zástupkyňa zabezpečí ďalšieho zamestnanca, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov. 

    Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou s pomocou terčíka na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Deti majú na vychádzke reflexné vesty.

    Organizácia v spálni

    Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľ na primerané oblečenie detí (pyžamo). Pri prezliekaní detí motivuje deti podľa ich schopností k sebaobsluhe a dôslednosti pri odkladaní častí odevu. Učiteľka spravidla deti ukľudní prečítaním rozprávky alebo prerozpráva krátky príbeh. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok je odstupňovaný podľa veku. Najmladšie deti 2-3-ročné, tie spravidla spia také 2 - 2,5 hodiny. Čím je dieťa staršie, tak sa odpočinok skracuje. Odporúča sa odpočívať v závislosti od potrieb každému dieťaťu minimálne 30 minút na ležadle na regeneráciu psychických a fyzických síl dieťaťa a potom podľa podmienok MŠ sa individuálne pristupuje k deťom, ktoré potrebu spánku nepociťujú. Odpoludňajší odpočinok sa postupne skracuje s pribúdajúcim vekom detí (odpočinok je širší pojem a nestotožňuje sa automaticky s pojmom spánok). Hlavne netrváme na tom, aby každé dieťa zaspalo.  Tie deti, ktoré nespia môžu mať  kľudné činnosti na ležadle,  aby nerušili spiace deti,  podľa priestorových podmienok školy. Všetko závisí od vzájomnej dohody medzi učiteľkami, rodičmi a deťmi. Odpočinok sa diferencuje podľa potrieb detí vzhľadom na ich vekové osobitosti a individuálne rozvojové možnosti. Počas odpočinku si učiteľka doplňuje triedne písomnosti, pripravuje si pomôcky, príp. študuje odbornú literatúru. 

    Organizácia na schodoch

    Vnútorné schodisko na I. poschodie využívajú deti v priebehu dňa takým spôsobom, že pri hromadnom presune po schodisku si učiteľka zoradí deti do jedného radu. Deti sa pri chôdzi pridŕžajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka prvá a pri chôdzi na hor posledná. Na vonkajšom schodisku, hlavne počas zlého počasia (mokro, sneh), učiteľky individuálne dopomáhajú deťom držaním za ruku. Na všetkých schodiskách deti chodia v jednom rade a pridržiavajú sa zábradlia. 

    Organizácia záujmových krúžkov

    Na základe informovaných súhlasov rodičov materská škola ponúka deťom možnosť zapojiť sa do krúžku Anglického jazyka. Organizácia  tejto aktivity je v odpoludňajších hodinách. Lektorka v plnej miere zodpovedá za zdravie a bezpečnosť detí na základe informovaného súhlasu zákonných zástupcov.

    6.6 Konzultácie s pedagogickými zamestnancami

    Rodičia, prípadne iní rodinní príslušníci majú možnosť dohodnúť si konzultačné hodiny s pani učiteľkami, ktoré sú na danej triede. Konzultácie sú spravidla ústne. V písomnej forme sa vyhotovujú len vtedy, ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený. Pedagogickí zamestnanci okrem konzultácií môžu rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, spoluprácu s poradňou a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.

     

    6.7 Prax študentiek v materskej škole

    Študentky pedagogickej školy môžu vykonávať svoju priebežnú, alebo súvislú prax v MŠ po dohode s riaditeľom, najviac však dve v školskom roku. Kandidátky sa budú umiestňovať striedavo v MŠ Orličie a MŠ Nová doba.

    Článok VII.

    7 Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ochrana pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou a násilím

    7.1 Bezpečnosť a ochrana zdravia

    Podľa § 4 ods. 1 vyhlášky o MŠ za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe.

    Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka,

    A) zodpovedá jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy za najviac:

    • 21 detí triedy pre deti vo veku dva roky až šesť rokov, 
    • 21 detí triedy pre deti vo veku štyri roky až päť rokov alebo
    • 22 detí triedy pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,

    B) jeden učiteľ materskej školy a ďalší zamestnanec materskej školy za triedu pre deti

    • vo veku dva roky až tri roky,
    • vo veku tri roky až štyri roky alebo
    • so zdravotným znevýhodnením bez ohľadu na ich vek.

    Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý spolu s učiteľom materskej školy zodpovedá za bezpečnosť detí.

    Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch MŠ a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

     Kontrolu bezpečnosti na pracovisku, zistenie nedostatkov, používanie ochranných pracovných pomôcok vykonáva raz za mesiac zástupca zamestnancov pre bezpečnosť a zdravie pri práci.

    Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľ materskej školy. Učiteľ materskej školy môže

    § 3 ods. 5 vyhlášky o materskej škole odmietnuť prebrať dieťa, ak zistí, že nie je zdravotne spôsobilé na pobyt v materskej škole. Ak sa u dieťaťa v materskej škole počas dňa prejavia príznaky ochorenia, učiteľ materskej školy informuje o tejto skutočnosti zákonného zástupcu a zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a dozor ním povereným zamestnancom materskej školy, ktorý odovzdá dieťa zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej plnoletej osobe.

     

    V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dve pedagogické pracovníčky. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec.

    S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.

    Dieťa so zlomeninou, ktoré bude mať z hľadiska závažnosti úrazu ako kompenzáciu sádru, obmedzí návštevu do materskej školy po dobu, kým mu ju nezložia. Toto prerušenie dochádzky je z dôvodu prevencie pred ďalším zhoršením diagnózy dieťaťa, zníženej samostatnosti pri sebaobslužných návykoch ako aj vytvorenie bezpečného prostredia pre ostatné deti v kolektíve.

    7.2 Pravidlá dodržiavania bezpečnosti a zdravia detí pri preprave dopravnými prostriedkami, organizovaním výletov a školských akcií.

    Pri činnostiach podľa § 28 ods. 16 zákona, ktoré organizuje a vykonáva materská škola, sa zabezpečuje na

    a) pobyt detí v škole v prírode jeden učiteľ materskej školy na najviac desať detí,

    b) výlet alebo exkurziu dvaja pedagogickí zamestnanci a jedna poverená plnoletá osoba na počet detí podľa § 28 ods. 9 zákona,

    c) saunovanie jeden učiteľ materskej školy na najviac desať detí,

    d) športový výcvik jeden učiteľ materskej školy na najviac osem detí,

    e) ďalšie aktivity v súlade so školským vzdelávacím programom jeden pedagogický zamestnanec a jedna poverená plnoletá osoba na najviac desať detí.

     

    Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie sa o organizačnom zabezpečení výletu alebo exkurzie vyhotoví písomný záznam, ktorý obsahuje poučenie zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia, podpis pedagogického zamestnanca povereného riaditeľom a podpisy všetkých plnoletých zúčastnených osôb.

     

    Na športový výcvik, ktorý organizuje materská škola a vykonáva ho iná osoba, sa zabezpečuje jedna fyzická osoba na najviac osem detí.

     

    8.2.1 Materská škola môže organizovať pobyt detí v prírode, výlety exkurzie a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohovore so zriaďovateľom. Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec poverený zástupkyňou organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tomto vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť hromadné dopravné prostriedky. Ak učiteľka zistí nedostatok  na predmetoch, pomôckach alebo na zariadení, ktorým môže ohroziť zdravie a bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni, prípadne o jeho odstránenie požiada prevádzkového pracovníka školy. 

    8.2.2 Učiteľka je zodpovedná za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v MŠ, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty, ani neprimerané inhibičné metódy výchovy. 

    8.2.3 Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom, prípadne taxislužbou. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telef. kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdávanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa. 

    8.2.4 V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov, ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.

    8.2.5 Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii , podľa metodického usmernenia č. 4/2009 – RZ 11.02. 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

    7.3 Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí.

    1. Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.
    2. Evidencia obsahuje:
        • Meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz.
        • Deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde a ako došlo k úrazu, stručný popis.
        • Svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie.
        • Počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu.
        • Zdravotnú poisťovňu  poisteného dieťaťa.
        • Zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.

    Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

    1. Záznam do knihy evidencie úrazu zapisuje pedag. zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený zástupkyňou školy.
    2. Záznam do knihy evidencie úrazov vykonáva pedag. zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole, na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni, považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
    3. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz evidoval, a to najneskôr do siedmych kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a zástupkyňa školy. Zamestnanec spisuje záznam, pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
    4. Zástupkyňa školy je povinná okamžite úraz nahlásiť riaditeľovi ZŠ s MŠ, ktorý je povinný do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie ÚR. (MŠVVaŠ SR) 1 – 01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
    5. Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie žiakov. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľ školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

    7.4 Opatrenie v prípade pedikulózy

    Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje len na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeňov, kief, čiapok, šálov, osobnej posteľnej bielizne). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku. Hlásenie a ochorenie: rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľke a zástupkyni MŠ. Hromadný výskyt hlási zástupkyňa riaditeľovi ZŠ s MŠ a ten na odbor epidemiológie RÚVZ. Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinfekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinfekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy a rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla do styku hlava zavšivenej osoby.

    Opatrenie, ktoré je nutne vykonať:

    • U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu , presne podľa návodu výrobcu alebo dezinfekčným sprayom. Šampón je potrebné aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tiet dve po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu ( triedy aj u jednotlivých rodín), t.j. dohodnúť si napr. konkrétny víkend. Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu  prenosu. K zaisteniu spoľahlivého účinku ( k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať.
    • Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
    • Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
    • Matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 až 4 dni nepoužívať.
    • Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ( hrebene, kefy) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru ( Savo, Chloramín, Persteril).
    • Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny ( uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

    7.5 Ochrana pred sociálno-patologickými javmi

    V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia fyzického alebo psychického týrania, či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne PPP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie Policajného zboru.

     

    7.6 Opatrenie proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

    Materská škola príma nasledovné opatrenia: 

      1. Primeranou formou informovať o existencii legálnych a nelegálnych drog a mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
      2. Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
      3. V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce každej triedy.
      4. Poskytovať deťom dostatok podnetov a možnosti realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne a nelegálne drogy, nemali svoje miesto.
      5. Zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia.
      1. Dbať na to, aby sa do budovy školy nedostali žiadne nepovolené osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
      2. Učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach, študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou prevencie šírenia drog a iných návykových látok.
      3. V prípade podozrenia šírenia legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (zástupkyňu MŠ a riaditeľa ZŠ  s MŠ), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.

    Článok VIII.

    8 Podmienky zaobchádzania s majetkom MŠ

    Vchody do MŠ sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúče od budovy majú všetci zamestnanci, ktorí ich potrebujú na otváranie, uzamykanie a zabezpečenie prevádzky budovy. V priebehu prevádzky  MŠ za uzamykanie budovy zodpovedajú upratovačky a pedagogickí zamestnanci. V budove MŠ je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pobyt cudzej osoby. V rámci bezpečnosti a ochrany detí sú rodičia spoluzodpovední za zatváranie vchodových dverí, nevpúšťanie do budovy podozrivých a neznámych osôb a pri podozrení sú povinní upozorniť zamestnancov na danú skutočnosť. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatváranie okien, skontrolovať osvetlenie a elektrické spotrebiče – zabezpečiť ich vypnutie. Po ukončení prevádzky MŠ je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné a vopred dohodnuté miesto, pozhasínať svetlo. Jednotliví pracovníci zodpovedajú za inventár MŠ, chránia ho pred poškodením a odcudzením. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si pracovníci plnia v zmysle pracovnej náplne. Osobné veci si zamestnanci MŠ odkladajú na určené uzamykateľné miesto. Po ukončení prevádzky MŠ všetky priestory skontroluje a uzamkne zamestnanec, ktorý má posledný službu.

    Článok IX.

    9.1 Spôsob oboznámenia zamestnancov a zákonných zástupcov detí

    • Školský poriadok je zverejnený na prístupnom mieste pre zamestnancov školy a

    zákonných zástupcov, zverejnený je aj na internetovej stránke materskej školy.

    • Školský poriadok bol prerokovaný a schválený na pedagogickej rade.
    • Školský poriadok bol prerokovaný Radou školy.
    • Čas prevádzky materskej školy určený v Školskom poriadku bol prerokovaný

    a schválený zriaďovateľom materskej školy.

    9.2 Záverečné ustanovenia

    Školský poriadok vychádza z týchto právnych predpisov:

    • zákona Národnej rady SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    • zákona Národnej rady SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane a o podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    • zákona Národnej rady SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    • vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole
    • všeobecného záväzného nariadenia Obce Nižná č.2/2021, ktorým sa mení VZN obce  Nižná č. 2/2019 o výške príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole.

    9.3 Prílohy

     

    Príloha č.1 – Podpisový hárok

     

     

    DEROGAČNÁ KLAUZULA – ZRUŠOVACIE USTANOVENIE

    Vydaním nového školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok.

     

    V Nižnej dňa: 24.3.2022                                                                 

                                                                                                        Mgr. Ľubomír Ivan

                                                                                                          riaditeľ ZŠ s MŠ

  • Základná škola s materskou školou Nižná Nová doba 482

       

     

    Dodatok č. 1 k Školskému poriadku Materskej školy Nižná

     

    V školskom poriadku Materskej školy Nižná platnom od 24.3.2022 sa týmto dodatkom upravuje:

     

    Článok č. IV  Úhrada poplatkov za dochádzku

    Vzhľadom k tomu, že bolo prijaté nové Všeobecné záväzné nariadenie /VZN/ obce Nižná č.5/2022, ktorým sa mení VZN č.2/2021 o výške príspevku a spôsobe jeho platby na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Nižná nastala zmena v úhrade poplatku za stravu nasledovne:

    • celodenná forma – 36,80
    • poldenná forma – 31,60  

     

     

     

    Príspevok na nákup potravín ((€/ jedlo)

    Príspevok  na režijné náklady (€/ hlavné jedlo)

    Mesačný príspevok 

    (20 dní, 

    €/ mesiac)

    Mesačný príspevok po uplatnení dotácie  1,30 €

    desiata

    obed

    olovrant

    Materská

    škola 

     

    0,38 €

    0,90 €

    0,26 €

    0,30 €

    36,80€

    10,80 €

    1,54 €

    1,28 €

    x

    31,60 €

    5,60 €

     

     

    Tento dodatok ku Školskému poriadku Materskej školy Nižná:

    a) bol prerokovaný na zasadnutí pedagogickej rady dňa 31.08.2022

    b) nadobúda platnosť od 1. septembra 2022.

     

     

    Mgr. Ľubomír Ivan

                                                                                                                 riaditeľ ZŠ s MŠ

  • Základná škola s materskou školou Nižná Nová doba 482​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

     

    Dodatok č. 2 k Školskému poriadku Materskej školy Nižná

     

    V školskom poriadku Materskej školy Nižná platnom od 24.3.2022 sa týmto dodatkom upravuje:

     

    Článok č. IV  Úhrada poplatkov za dochádzku

    Vzhľadom k tomu, že bolo prijaté nové Všeobecné záväzné nariadenie /VZN/ obce Nižná č.6/2022, ktoré nadobudlo účinnosť od 01.01.2023, ktorým sa mení VZN č.5/2022 o výške príspevku a spôsobe jeho platby na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Zároveň týmto dodatkom dopĺňame článok IV., v ktorom bude výška stravného v MŠ vždy podľa aktuálneho platného VZN o výške príspevku a spôsobe jeho platby na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Nižná.


    Výška mesačného príspevku na stravu od 1.1.2023:

     

    Príspevok na nákup potravín (€/jedlo)

    Príspevok na režijné náklady (€/jedlo)

    Mesačný príspevok (20 dní)

    (€/mesiac)

    Mesačný príspevok po uplatnení dotácie 1,30€

    desiata

    obed

    olovrant

    0,45€

    1,10€

    0,35€

    0,30€

    44€

    18€

    1,90€

    Materská škola

    1,55€

    x

    37€

    11€

     

    Tento dodatok ku Školskému poriadku Materskej školy Nižná:

    a) bol prerokovaný na zasadnutí pedagogickej rady dňa 07.02.2023

    b) nadobudlo platnosť od 1. januára 2023.

     

     

                                                                                                               Mgr. Ľubomír Ivan

                                                                                                                 riaditeľ ZŠ s MŠ

  • Základná škola s materskou školou Nižná Nová doba 482​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

     

    Dodatok č. 3 k Školskému poriadku Materskej školy Nižná

    V školskom poriadku Materskej školy Nižná platnom od 24.3.2022 sa týmto dodatkom upravujú a dopĺňajú niektoré znenia zákonov podľa §59, 59a, 59b zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    Článok 3. Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

    1. Podmienky prijatia dieťaťa do materskej školy

    Prednostne sa prijímajú:

    • ​​​​​​​- deti, ktoré dovŕšili do 31. 08. príslušného kalendárneho roka päť rokov veku, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole,
    • - deti s pokračovaním povinného predprimárneho vzdelávania,
    • - deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie,

    podľa § 59b ods. 2 školského zákona, ak ide o dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie (dieťa ktoré dovŕši 4 roky veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka vrátane), zákonný zástupca podáva žiadosť o prijatie dieťaťa do spádovej materskej školy podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa, ak nepodá žiadosť o prijatie dieťaťa do cirkevnej materskej školy alebo súkromnej materskej školy.

    Ostatné podmienky prijímania určí riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy, ak ho má zriadené.

    - ruší sa predčasné plnenie povinného predprimárneho vzdelávania,

    - prijatie prestupom podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z.

    S účinnosťou od 1. septembra 2023, ak je už dieťa prijaté na predprimárne vzdelávanie v niektorej materskej škole zaradenej v sieti, môže byť dieťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijaté prestupom do inej materskej školy zaradenej v sieti; prijatie prestupom sa vzťahuje na všetky deti bez výnimky, teda aj na deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

    Riaditeľ materskej školy, do ktorej požiada o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca, vydáva rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom nie je rozhodnutím o prijatí dieťaťa do materskej školy, lebo sa nerozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie, ale o možnosti plniť predprimárne vzdelávanie v inej materskej škole, ktorú pre svoje dieťa vybral jeho zákonný zástupca.

    K žiadosti o prijatie dieťaťa prestupom zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa; toto potvrdenie je súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa prijatého prestupom.

     

    1. Mení sa, rozhodnutie s určením adaptačného alebo diagnostického pobytu.
    2. Pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania /PPPPV/

    Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe:

    - písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,

    - písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a

    - informovaného súhlasu zákonného zástupcu (podpísaného obidvomi zákonnými zástupcami, ak nejde o zástupcu zariadenia).

    1. Mení sa ospravedlňovanie neprítomnosti dieťaťa z 5 na 7 dní.
    2. Riaditeľ  základnej školy s materskou školou môže rozhodnúť o uskutočňovaní dennej formy výchovy a vzdelávania aj dištančnou formou pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, ak kvôli zdravotnému stavu alebo z iných závažných dôvodov (napr.: rodinné dôvody, ohrozovanie bezpečnosti a zdravia iných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania), nemôžu plniť povinné predprimárne vzdelávanie formou pravidelného  denného dochádzania, najdlhšie počas troch po sebe idúcich mesiacov (v súlade s dodatkom č. 2 k Štátnemu vzdelávaciemu programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách).

    Dodatok prerokovaný v pedagogickej rade dňa 30.08.2023                         

    Mgr. Ľubomír Ivan 

    riaditeľ školy

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Nižná, Nová doba 482
      • MŠ Nová doba - 043 / 5381 725 Elokované pracovisko MŠ Orličie - 0917 052 772 Zástupkyňa pre MŠ - 0911 575 075
      • Nová doba 482, 027 43 Nižná Orličie 605, 027 43 Nižná 027 43 Nižná Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje